به مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره هم آفرین خوش آمدید

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره هم آفرین

تنظیم هیجان و سلامتی

تنظیم هیجان

ارتباط تنظیم هیجان و سلامت:

ارتباط تنظیم هیجان و سلامتی جایگاهی اساسی در حوزه‌ی روانشناسی سلامت و به طور اختصاصی در پزشکی رفتاری دارد. این فرضیه که تجربه‌ی هیجان و ابراز هیجان می‌تواند نقشی اساسی در وضعیت سلامتی فرد ایفا کند، با ورود پارادایم روان‌تنی در سلامت و بیماری، محبوبیت زیادی در روانشناسی علمی پیدا کرد. در پارادایم روان‌تنی تلاش برای فرونشانی هیجانات منفی، یکی از مولفه‌های اصلی در شکل‌گیری و پیشرفت انواع بیماری‌های جسمانی به شمار می‌رود. تنظیم هیجان، تلاش هشیارانه جهت کاهش اثرات هیجان برانگیخته شده توسط موقعیت است که از طریق کنترل‌کردن تجربه و ابراز هیجانات، نقش موثری بر وضعیت سلامتی فرد ایفا می‌کند. روی‌هم‌رفته مطالعاتی که هیجان و سلامتی را مرتبط می‌دانند، نشان می‌دهند که بسته به راهبرد مورد استفاده در کنترل هیجان می‌تواند اثرات مفید یا مضری بر سلامتی داشته باشد.

روش تنظیم هیجان:

اگر هیجانات توسط سرکوب تجربه و ابراز هیجان تنظیم شوند، آثار مضری بر سلامتی خواهند داشت. مثلا بازداری مزمن از غم و گریه‌کردن با اختلالات تنفسی چون آسم در ارتباط است و بازداری مزمن از تمایلات وابستگی با اختلالات گوارشی چون زخم‌های گوارشی در ارتباط است. همچنین بازداری مزمن خشم با اختلالات قلبی-عروقی  رابطه دارد. همین‌طور، مطالعات نشان داده اند که بازداری هیجان می‌تواند موجب تشدید پیشرفت سرطان شود.

تنظیم هیجان

با این وجود، مکانیزمی که هیجانات و سلامتی را بهم مرتبط می‌کند، هنوز نامشخص است. یک فرضیه این است که سرکوب هیجانات منفی منجر به افزایش پاسخ‌های فیزیولوژیک می‌شود که در درازمدت آثار مضری بر بدن دارد. در مقابل، شواهد تجربی بسیاری نیز نشان داده‌اند که خودافشایی هیجانی آثار مفیدی در ارتقای سلامت عمومی و سازگاری بهتر با موقعیت‌های آسیب‌زا دارد. به نظر می رسد که آگاهی و توانایی تنظیم هیجان نه تنها می تواند کیفیت روابط و زندگی درون روانی ما را بهبود ببخشد، بلکه آشکارا بر سلامت جسمانی ما نیز موثر خواهد بود.

منابع:

Pandey,R., & Choubey, A. K.(2010). Emotion and Health: An overview. Psy. & Ment. Health,17 : 135-152.

مقالات مرتبط با تنظیم هیجان :

یک نظر

  • سعید کشوری گفت:

    همه چیز زیر سر این هیجانات و استرس ها هست

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *