به مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره هم آفرین خوش آمدید

مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره هم آفرین

رواندرمانی پویشی فشرده و کوتاه مدت (ISTDP)

ISTDP

این روش درمانگری پویشی توسط یک روانپزشک و روان تحلیلگر ایرانی به نام “حبیب دوانلو” در دانشگاه مک گیل کانادا طراحی شده است. او که از اثربخشی پایین و زمان طولانی درمان های روان تحلیل گری خسته شده بود، به ضبط ویدیویی جلسات درمان بیماران خود پرداخت. سپس به بررسی دقیق این نوارهای ویدیویی پرداخت تا تمامی مداخلاتی را که در غلبه ی بیمار بر مقاومتش موثر بودند شناسایی کند؛ مقاومتی که موجب می شود احساسات دردناک و یا ترسناک بیمار خارج از حیطه ی آگاهی وی نگاه داشته شوند و از نزدیکی عاطفی وی با دیگران جلوگیری می کند.

دوانلو در نهایت توانست با استفاده از عینیت روش شناختی رفتاردرمانی و بنیانهای نظری و فنی روانکاوی، مدلی را طراحی کند که در آن روش بلندمدت، کم اثر، سازمان نایافته و نامشخص تحلیل روانی به یک روش کوتاه مدت، اثربخش، سازمان یافته و روشن تبدیل شود.

ISTDP img

Intensive Short-term Dynamic Psychotherapy (ISTDP)

(I) Intensive: فشرده است، زیرا هدفش این است که به بیمار کمک کند به شدیدترین شکل ممکن احساسات پس زده شده اش را تجربه کند.

Short-term (S): کوتاه مدت است، زیرا می کوشد این کار را با سرعت هر چه تمام تر و در کوتاه ترین زمان انجام دهد.

(D) Dynamic: پویشی است زیرا با نیروهای ناهشیار و احساسات انتقالی سر و کار دارد.

ماهیت رواندرمانی پویشی فشرده و کوتاه مدت (ISTDP)

این روش درمانی از آن جا درمانگری پویشی نامیده میشود که همچون روان تحلیلگری تجربه احساسات واقعی، غلبه بر مقاومت و توجه دقیق به پدیده انتقال را مبنای خود قرار داده است. اما مفهوم سازی آن از ناهشیاری، تبیین عوامل زمینه ساز آسیب شناختی و روش درمانگری آن تمایزات زیادی با روشهای تحلیل روانی دارد.

محورهای این روش درمانی بر نوع رابطه درمانی و ماهیت افشا استوار است. موضع فعال درمانگر و به کارگیری صحیح فنون در این موضع سبب میشود تا بیمار یا مراجع در کوتاهترین زمان عمق احساسات و افکار خود را شناسایی و لمس نماید و از این روی اصیل ترین نوع ارتباط و عمیقترین شکل از فرهنگ صداقت و اصالت در تعامل درمانگر و بیمار متجلی می شود.

روان درمانی پویشی فشرده و کوتاه مدت (ISTDP) نه صرفاً به دلیل اینکه در مدت بسیار کوتاهی به رفع علایم اختلال و بازسازی شخصیت می پردازد، بلکه از آن جهت که به افزایش ظرفیت های بیمار در خودشناسی مستمر می انجامد اهمیت دارد و آثاری بس فراتر از رفع علایم اختلال خواهد داشت.

روان درمانی پویشی فشرده و کوتاه مدت (ISTDP) یک نوع از درمان متمرکز بر هیجانات و تجربه محور است. ماهیت تجربی این مدل، باعث میشود که فرد در طول جلسات درمانی احساسات متناقض خود را در ابعاد مختلف جسمانی، شناختی و رفتاری تجربه کند و به مرور ظرفیت فرد برای مواجهه با درونیات و هیجاناتش افزایش پیدا کند.

برخی مفاهیم در روان درمانی پویشی فشرده و کوتاه مدت (ISTDP) مورد تاکید بیشتری قرار میگیرند. موارد زیر از این دسته اند:

 • احساسات: هیجانات متنوعی در هر لحظه در جلسه شناسایی میشوند و در ابعاد مختلف توسط فرد تجربه میشوند.
 • اضطراب: علامت بیدار شدن هیجانات است که نوع بروز آن در فرد اهمیت بررسی دارد تا مداخلات بعدی تنظیم شود.
 • مکانیزمهای دفاعی: مجموعه ای از راهبرد های شناختی، هیجانی و بین شخصی هستند که به فرد کمک می کنند تا افکار و احساسات اضطراب آور خود را خارج از آگاهی نگاه دارد و منجر به تحریف واقعیت میشوند. هدف مداخلات درمانی این است که با کمک مراجع اقدام به شناسایی و خنثی سازی دفاعها بپردازد.
 • انتقال: به معنای نوع رابطه مراجع با درمانگر است که الگوی تکرار شونده ای از دیگر روابط فرد در زندگی است.
 • مقاومت: موانع درونی فرد برای عدم افشای هیجانی که خنثی نکردن آن منجر به سطحی شدن درمان و عدم پیشرفت آن میگردد.

به طور کلی، پژوهش های مختلف نشان داده است که روان درمانی پویشی کوتاه مدت برای طیف وسیعی از مشکلات همچون اضطراب، افسردگی، اختلالات پایدار شخصیتی، بیماریهای روان تنی و … موثر بوده است. همچنین میزان اثر بخشی این روش درمانی، در مطالعات بسیاری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و اثربخشی بالایی را کسب کرده است.

اهیمت آموزش درمانگران در روان درمانی پویشی فشرده و کوتاه مدت (ISTDP)

روان درمانی پویشی فشرده و کوتاه مدت (ISTDP) به عنوان یک روش انقلابی در روان درمانگری است و بی تردید سخت ترین و حساس ترین روش برای یادگیری می باشد. به همان اندازه که لذت بهبودی و ترمیم رنجهای درونی مراجع با سرعت بالایی در این روش میتواند رخ دهد، بی مهارتی یا كم مهارتی درمانگر در این فنون نیز می تواند آسیب های جدی بر بیمار وارد سازد. در این روش درمانگر بیمار را با حداکثر سرعت در معرض لمس واقعی احساسات مدفون شده اش قرار میدهد و در این فرایند به خنثی سازی و چالش با هر نوع دفاعی بر می خیزد که به عنوان یک مانع در رسیدن به این هدف فعال می شود. اشتباه درمانگر در این فرایند ممکن است به تشدید برخی مشکلات مراجع منجر شود و این امر در برخی بیماران ممکن است پیامدهای منفی داشته باشد.

حساسیت و پیچیدگی های این روش درمانی، لزوم آموزش مستمر تحت سوپرویژنهای عملی و تخصصی را برای درمانگران این روش درمانی الزامی می سازد. در همین راستا برخی از رواندرمانگران پویشی فشرده و کوتاه مدت (ISTDP)، از جمله جان فردریکسون، آلن عباس، ژوزت تن هاوه دلابیه، رابرت نبورسکی، نیما قربانی و … در قالب موسسه بین المللی درمان پویشی تجربه ای (IEDTA)  اقدام به آموزش و تربیت متخصصین باصلاحیت روان درمانی پویشی فشرده و کوتاه مدت (ISTDP) در تمامی قاره های جهان در این حوزه کردند.

مقالات مرتبط:

‫2 نظر

 • محمد گفت:

  معرفی خیلی جامعی بود

 • مریم نظامی گفت:

  دوانلو یک نابغه ایرانی هست…. ممنون از این مطلب عالی

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *